Každá z nás žen jsme dokonalé, někdy jsme o tom přesvědčené a někdy o tom pochybujeme. Ptáte se proč? Myslím, že je na to jednoduchá odpověď – my ženy jsme proměnlivé, cyklické. Měníme se z minuty na minutu, ze dne na den, je to pro nás tak přirozené.

Společnost kolem nás říká, že bychom měly být pořád stejné, ale i když se o to snažíme, tak se nám to nedaří, je to pro nás velké úsilí.

Sama jsem s tou proměnlivostí dlouhou dobu bojovala, až jsem pochopila, že je důležité objevit samu sebe a svou ženskou stránku. Pro mne bylo i důležité, že jsem přirozeně proměnlivá, cyklická a právě v tom je skryta má dokonalost.

Zdánlivě je to naše ženské střídání nálad naprosto nevypočitatelné, ale přitom to má jasně daný a každý měsíc stále tentýž cyklus. Každý měsíc procházíme čtyřmi fázemi, které se spolu doplňují a dohromady tvoří potřebné schopnosti pro náš naplněný ženský život ve všech našich ženských oblastech.

Pravidelné měsíční střídání hormonů je naší cykličností a ty čtyři fáze souvisí s průběhem přirozeného menstruačního cyklu, který trvá průměrně 28 dnů. Znám mnoho žen, které nerady vyslovují menstruace či cyklus a často to zaměňují to za slůvko to, ale tyto životní procesy z našeho života nevymažeme, jsou tu s námi každou minutu našeho života a všude kolem nás.

Ve chvíli, kdy tu ženskou cykličnost přijmeme do svého života, ušetříme si mnoho špatných pocitů a sebeobviňování, ale i hádek a sporů se svým okolím.

Sama jsem pochopila, že jak cykličnost přijmu do svého života, snáze tak poznám samu sebe, poznám nové zdroje energie, vnesu tak i harmonii do všech svých vztahů a mnoho dalšího.Zahoďme všechny naše obavy a předsudky, které jsem doposud v souvislosti se svým menstruačním cyklem měly. Ve chvíli, kdy se odvážíme, začneme objevovat úplně nový život, který nás bude skutečně bavit.

Hladina našich ženských hormonů se neustále mění a my tak můžeme podle hormonů, které zrovna převládají, můžeme rozlišit čtyři fáze:

  1. Dynamická fáze (Panna) : 7. – 13. den cyklu, kdy jsme plné energie, tělo po několika dnech útlumu během menstruace zase obživne. Stejně jako po zimě přichází jaro, pak tato fáze nastupuje po období hlubokého odpočinku během samotné menstruace. V této fázi stíháme dělat mnoho věcí najednou, jsme akční a v pohybu, vše řešíme rychle a bez emocí, nezávisle a samostatně. V tomto období můžeme být i trochu netrpělivé, protože chceme všechno okamžitě, myslíme však logicky. Tato fáze je ideální pro započetí nových projektů jak v práci, tak i osobním životě.
  2. Expresivní fáze (Matka) 14. – 20. den cyklu, kdy se blíží a probíhá ovulace – v této fázi se samy sobě mnohem více líbíme, chceme se zdobit, pečovat o sebe, líbit se, chceme více pečovat o druhé a máme potřebu více pečovat i o domácnost a chceme tak více komunikovat s lidmi a být v centru dění. V tomto období však nejsem příliš aktivními a jsme více pasivnější. Zároveň v této fázi zapomínáme sami na sebe a pečujeme více o druhé.
  3. Kreativní fáze (Čarodějka) 21. – 28. den cyklu, kdy máme výkyvy energie, výkyvy nálad, bolesti hlavy,…..jsme často přecitlivělé, hádavé a často míváme i pocity, že všechno je špatně. V této fázi jsme schopné dokončovat to, co jsme v dynamické a ovulační fází začaly. V této fázi naše energie klesá a jsme více unavené a chceme být více samy. Přesně to, co se nám mohlo v předchozích dnech zdát pohodové, tak dnes může být problémem. V kreativní fázi si také bereme více věci osobně a naše myšlenky bývají negativnější. Avšak v této fázi mnohem více věcí dotahujeme do konce a jsme systematické a strukturované. V kreativní fázi věci dokončujeme a pracujeme na těch činnostech, které vyžadují náš kreativní přístup.
  4. Reflektivní fáze (Vědma) 1. – 6. den cyklu. Toto období doprovází únava a potřeba sestoupit více do vlastního nitra. Je to tak v pořádku a je to stejné jako v přírodě, která v zimě potřebuje odpočívat. Pokud si ten odpočinek nedopřejme, jsme další dny opravdu unavené, nemáme energii a věci se nám vůbec nedaří a vše jde velmi pomalu. Pokud si v této menstruační fázi dopřejeme opravdu dostatek odpočinku, vrátí se nám to ve zvýšené energii i výkonnosti v následujícím období. V tomto období máme opravdu silnou intuici a přichází nám hluboké vhledy. Zvládneme být více nad věci a jsme spojeny se svým vnitřním kompasem a mnohem snáze víme, kudy se máme vydat dál. V menstruační fázi je dobré si neplánovat příliš náročné aktivity 🙂

Když jsem sama ve svém životě začala poznávat svou cykličnost a proměnlivost, došlo mi, že jsem opravdu tou dokonalou ženou a že ta cykličnost mi do mého života přináší dary, díky kterým mohu svůj život žít opravdu naplno. Díky poznání své vlastní cykličnosti jsem se naučila rozdělit si jednotlivé úkoly do celého měsíce  a hlavně mohu být více sama sebou.

Milé ženy, pojďte do toho se mnou a poznejte taky samy sebe 🙂